Menu

Przystanek Dobrego Nastroju

Rękodzielnicze produkty do wystroju wnętrze, kompozycje florystyczne, produkty zdobione techniką decoupage.

Lustrzany wazonik - efekt lustra Cadence

przystanekdobregonastroju
Po nabyciu w IKEA pojemnika szklanego (mały wazonik, może szklanka- pojemność 450ml, więc prawie pół litra), optymalnego do małych eksperymentów lustrzanych - wymiary wazonika: wysokość 11 cm, w najszerszym miejscu 10 cm., dokładnie go umyłam i wysuszyłam (zwłaszcza wewnątrz). Produkt efekt lustra jest bardzo rzadki; przed malowaniem dość dokładnie wstrząsnęłam pojemnikiem z farbą. Kilkanaście psiknięć wewnątrz i szybko pojawia się piękny chrom na zewnątrz.
DSC_0061
Ponieważ pojawiły się niewielkie, niedomalowane  przestrzenie, ponownie "psikam", zwłaszcza na pasie wybrzuszenia w wazoniku. W efekcie wielokrotnego domalowywania, wewnątrz pojawiają się zacieki. Na szczęście są zupełnie niewidoczne na zewnątrz, a po wyschnięciu farby, wewnątrz także znikają.
Eksperyment z efektem lustra miał za zadanie odpowiedzieć na 2 pytania:
1. Czy efekt malowania jest tak delikatny i nietrwały, że nawet lekkie dotknięcie spowoduje "złażenie" farby?
2. Czy trzeba koniecznie zabezpieczyć efekt lustra,  a jeśli tak to jaki lakier będzie odpowiedni?
Do  punktu 1. - Po pomalowaniu wewnątrz wazonika, odstawiłam go na 30-40 minut, aby farba utwardziła się. Później zaczęłam od odpowiedzi na pytanie 1 czyli rozpoczęłam mizianie wazonika wewnątrz palcem. Efekt: farba dobrze się trzyma, nie ma żadnych zadrapań, jedynie palec zrobił się trochę srebrny od miziania ( przepraszam za te kolokwializmy :P).DSC_0063DSC_0064 Następnie lekko nacisnęłam palcem  wewnątrz wazonika (nie drapałam) - brak śladów zejścia farby. Poniżej efekt dotykania, miziania i lekkiego naciskania palcem.
DSC_0062
 
Pytanie czy konieczne jest zabezpieczanie farby, jeśli maluje się tylko wewnętrzne elementy szklanej dekoracji? Moim zdaniem nie. Jednak chciałam zobaczyć jak będzie reagowała farba "efekt lustra" z różnymi lakierami.  Do eksperymentów zaprosiłam 4 lakiery: lakier akrylowy Flugger (a więc na bazie wody), lakier rozpuszczalnikowy Pentart,  lakier do złoceń (Varnish Plus Cadence) i lakier jedwabisty Pentart (specjalnie przeznaczony do zabezpieczania produktów "efekt lustra" Pentart)
 Pierwszy lakier - lakier do złoceń Cadence, na bazie alkoholu. Polakierowałam od wewnątrz niewielki fragment, efekt: nic nie zostało zmatowione, lakier ładnie zabezpieczył efekt lustra od środka. Brak jakikolwiek odbarwień, wyblaknięć, zmatowień. Poniżej zdjęcie z lustrzanego wazonu i z frontu fragment wazonu po pomalowaniu lakierem Cadence.
DSC_00661
 
Późniejsze  lakierowanie z 3 innymi lakierami przyniosło ten sam rezultat. Każdy lakier nawet na bazie wody (Flugger) nie dał żadnych negatywnych skutków w postaci zmatowienia (co jest efektem używania lakieru wodnego np. przy złoceniach), pozbawienia blasku, odbarwienia, zmiany koloru. Lakier jedwabisty Pentart dość długo schnął, natomiast lakier do złoceń Cadence idealnie zabezpieczył środek wazonu beż śladów lakierowania!
Odpowiedź do pytania 2; czy konieczne jest zabezpieczenie efektu lustra, odpowiem nie jest niezbędne. Jednak jeśli jest taka konieczność, to z tego eksperymentu jasno wynika, że każdy lakier jest równie dobry.
 Wydaje się, że najważniejsze przy użyciu efektu lustra jest pozwolenie na przynajmniej godzinne utwardzenie farby na szklanym przedmiocie. Uniknie się lekkich zadrapań czy  "odłażenia " fragmentów farby.
 
Produkt bardzo wydajny, po pomalowaniu wazonika zostało jeszcze ok. 80-85 % produktu. Cały pojemnik ma pojemność 30 ml. Pojemnik szklany, rozpylacz się nie brudzi (jak to niestety jest w produkcie Pentart).
farbaefektlustramirrorefectpaint30mlME01
 
 Efekt lustra można kupić w mojej grupie na Facebook
https://www.facebook.com/groups/731749786890387/
 
lub w sklepie floreali.pl http://floreali.pl/pl/p/Farba-efekt-lustra/3522

 

© Przystanek Dobrego Nastroju
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci